Öne Çıkanlar Nart Sigorta Emel Uslu Atik İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

Başarılarla Dolu Bir Hayat Hikayesi

Şengül Hablemitoğlu, 25 Eylül 1965 Ankara doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimini de burada tamamlayan Hablemitoğlu, akademisyen, yazar, Prof. Dr., Ankara Enstitüsü Kurucu Direktörü'dür. 1986 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında Farklı Sosyo-Ekonomik Düzeydeki Yaşlı Kadınların Ekonomiye Yönelik Tutumları ve Tüketim Davranışları” başlıklı tezi ile1989 yılında yüksek lisansını, “Kırsal Ailede Kadının İş Modelleri ve Kararlara Katılımı” başlıklı tez çalışmasıyla da 1996 yılında doktorasını tamamladı. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile gittiği ABD’de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı’nda konuk öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçent ünvanını ve 2005 yılında Profesör ünvanını kazanan Hablemitoğlu bu dönemde Ankara Üniversitesi’nde çeşitli yönetim görevlerinde aktif olarak yer aldı.

2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültes Sosyal Hizmet Bölüm'de görev almış ve bölüm başkanlığını yürütmüştür. Aynı zamanda aile danışmanlığı yapmaya başlayan Hablemitoğlu, bu alanda 2010 yılında Utrecht Üniversitesi'nde "Aile İlişkileri", 2011 yılında Nue Ulm Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde "Yaşla Başa Çıkma ve Yaş Danışmanlığı" sertifika eğitimlerini tamamlamıştır.

2015 yılında Ankara Enstitüsü'nü kuran Hablemitoğlu, faaliyetlerine burada devam etti. Enstitünün çalışmaları kapsamında, çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı üzerine eğitmenlik yaptı. Ayrıca özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenliyor ve aile danışmanlı ile birlikte etkili ebeveyn uygulamaları ile yaş danışmanlığı seminerlerini veriyor. Aynı zamanda BETED (Bireysel Evllik ve Terapi Derneği) gönüllüsü olarak çalışmalara destek vermektedir.

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, TÜBİTAK, BAP ve Ankara Kalkınma Ajansı destekli gençler ve yaşlılarla ilgili çeşitli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmekte, Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)’na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir.

Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinin kurulmasını, Ankara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı lisansüstü eğitim-öğretim programının açılmasını sağlamış ve 2010-2017 yılları arasında Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan Hablemitoğlu, çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri gerçekleştirmiş ve bugüne kadar 9 kitabı yayınlamıştır.

Prof. Dr. Hablemitoğlu’nun temel bilim alanına ilişkin çalışmalarının yanı sıra aile sorunları, toplumsal cinsiyet/kadın çalışmaları, gerontoloji, gençlik/ergenlik sosyal-psikolojisi alanlarında ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış makale, bildiri ve araştırmaları bulunmaktadır. Halen Lefke Avrupa Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmekte, çalışmalarına Kuzey Kıbrıs’ta ve Ankara’da devam etmektedir.

BAŞLICA ESERLERİ:

Şefika Gaspıralı ve Rusya’da Türk Kadın Hareketi (Necip Hablemitoğlu ile), Küreselleşme: Düşlerden Gerçeklere, Toplumsal Cinsiyet Yazıları: Kadınlara Dair Birkaç Söz, Sessiz Ağıt, Risk Çağı ve Gençler, Gri kitap – Yolculuk , Sardunyalar ve Kadınlar

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.